Powstanie globalnej sieci
T-shirty damskie z naszywką
Internet jest z nami od ponad ćwierćwiecza. Oczywiście mówimy tu o Internecie w jego obecnej formie, czyli globalnej sieci, łączącej użytkowników z każdego zakątka świata. Bijące rekordy popularności portale społecznościowe aktualnie są brane za pewnik, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to jedynie marzeniem wizjonerów. Od podstawowych komputerów, przez sieci wojskowe, do zaawansowanych usług hostingowych i globalnej wymiany informacji – taką długą drogę przebyła sieć internetowa. Żeby prześledzić historię powstania Internetu, trzeba cofnąć się do okresu II wojny światowej. Wtedy właśnie zrodził się pomysł stworzenia komputera, który służyłby do niezwykle skomplikowanych obliczeń.
W znaczącym stopniu miało to odciążyć naukowców w ich badaniach, ponieważ maszyna ta miała służyć niejako za super-kalkulator. Końcówka lat pięćdziesiątych przyniosła kolejny postęp, ponieważ powstała koncepcja wielu użytkowników, pracujących na jednej maszynie i wspólnie dzielących czas spędzony na pracy przy komputerze. Niedługo później pojawiły się pierwsze plany stworzenia sieci, która służyłaby wymianie danych pomiędzy różnymi komputerami. Pierwszym projektem, o którym możemy mówić, że był prawdziwą siecią łączącą maszyny odległe geograficznie, był tak zwany ARPANET. Inicjatywa powstała w Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA). Pierwsze połączenie na odległość zainicjowano pomiędzy University of California oraz Stanford Research Institute.
Pomimo tego, że podczas pierwszego wysyłania danych udało się przekazać tylko kilka liter, to było to wiekopomne wydarzenie, które na zawsze zmieniło świat. Obecny kształt i funkcjonowanie Internetu zawdzięcza się jednak naukowcom z ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). To właśnie ta organizacja stworzyła system World Wide Web (WWW), który był oparty na publicznie dostępnych i otwartych standardach. Wydarzenie miało miejsce w 1991 roku i rozpoczęło rewolucję informacyjną na całym świecie. W tym samym roku zawieszony został zakaz używania sieci do celów komercyjnych. Już rok później ponad milion komputerów podłączonych było do sieci, a na świecie postawiono 26 serwerów świadczących usługi hostingowe.
W 1993 powstała również pierwsza przeglądarka internetowa, która umożliwiała przeglądanie stron graficznych. W miarę upływu lat przybywało serwerów oraz portali internetowych, zrzeszających miliony ludzi na całym świecie. Rozwój Internetu wystartował na dobre i nic nie było w stanie tego powstrzymać. Kolejne standardy i języki programowania wykorzystywane w pisaniu stron internetowych doczekały się swoich premier. W 1997 roku powstała pierwsza gra z gatunku Massively multiplayer online oraz pierwsze urządzenie mobilne zdolne do obsługiwania sieci. Teraz Internet traktowany jest jako wynalazek służący do nieskrępowanego przesyłania danych, (niemal) całkowicie wolny od zewnętrznych wpływów.
Prawdziwie globalna sieć!.