Paradoks Moraveca. Mózg i komputer

Paradoks Moraveca. Mózg i komputer
T-shirt męski z samochodami amerykańskimi
https://www.modelarnia24.pl/86-mikrobalon-dt-84

Czasem działanie ludzkiego umysłu porównywane jest do komputera. Istnieją teoretycy, którzy rozpisują ludzkie zachowania na schematy, co w oczywisty sposób przypomina komputerowe skrypty.

www.eurohockey.pl

Jednak po bliższym zbadaniu mózgu i programów komputerowych okazuje się, że różnice są dużo głębsze niż mogłoby się wydawać. Podobnie jak w wielu dziedzinach nauki, tak i w przypadku badań nad SI wyniki eksperymentów są częściowo niezgodne z ludzką intuicją.

Otóż wydaje nam się, że najtrudniejsze zadania to np. efektywna gra w szachy, skomplikowane zadania matematyczne czy zagadki logiczne.

Natomiast czynności takie, jak chodzenie, rozumienie tekstu mówionego czy odczytywanie gestów innych ludzi to łatwizna. Tymczasem jest zupełnie przeciwnie.

Naukowcy określają to zjawisko jako paradoks Maroveca. Paradoks polega na tym, że komputer potrafi przewyższyć człowieka w zadaniach, które wydają nam się trudne.

Za to w czynnościach, które dla ludzi są łatwe, dla komputerów są bardzo trudne lub niewykonalne. Wbrew pozorom to te ostatnie zadania wymagają ogromnej mocy obliczeniowej.